A pilates titka

Miért hatékony a Pilates?

Az évek előrehaladtával az izomcsoportok rugalmatlanokká válnak, a kismedencei tartóizmaira éppúgy hatást gyakorol. Sőt a várandóság alatt meg is gyengülhetnek. Ennek a következménye lehet akár az inkontinencia vagy a méhsüllyedés.  A pilates több, mint 500 gyakorlata speciálisan kíméli a gerincoszlopot, viszont a mélyen elhelyezkedő és ritkán megdolgoztatott izmokat fejleszti. Megdolgoztatja a mélyen fekvő izmokat, lelazít, vitalizál és szálkás alakot formál.

Rendszeres gyakorlás 

A testmozgás , mint rutin. -amely életformává válik. 25 perc otthon vagy a munkahelyen, illetve személyes jelenléttel magán illetve csoportos órák keretein belül. A pilates edzésforma fókuszba helyezi a légzéstechnikát (orron be- szájon kilégzés) a hasizmot, evvel segítve a törzs megtartását, támogatja a gerincoszlop munkáját, a helyes testtartást illetve javítja még a zsigeri vérkeringést is. Amely pozitív hatással van akár a libidóra, vagy az emésztésre.

Miért olyan fontos a szakszerű légzés elsajátítása?

A pilates légzéstechnikája segít koncentrálni, ráhangolódni a testedre,  befelé figyelni és átadni magad mozgás közben a gyakorlatoknak. Az egész test oxigénellátását növeli, nyirokkeringésre is jótékonyan hat. A gyakorlatok egyénre szabottan, egyéni  adottsághoz alakíthatóak. Akár eszközök kíséretében. 

Az ülőmunkát végzőknek ajánlott lenne integrálni a hétköznapokba, de azoknak is ajánlott akik:

  • sérülés utáni rehabilitációs időszakban vannak, és kiegészítő mozgást javasolt a szakorvos illetve a gyógytornász

  • javítani szeretne a testtartásán

  • várandóság idején kontroll mellett szeretne mozogni

  • formás, esztétikus izomzatot szeretne elérni

  • életvitelből vagy életkorból kifolyólag izületeit kímélni kívánja

  • test, lélek, szellem hármas egységének a nyugtatására vágyik

A rendszeres, kitartó heti 2 órával már eredményeket lehet elérni.

Érzékelhetővé válik, hogy fittebb vagy, több energiával rendelkezel.

Javul az életminőség.

A pilates hosszútávon hajlékonyságot ad, valamint szálkás izomzatot eredményez.

Segít megtanulni, uralni a testet.

Testtudatra nevel.

A pilates gyakorlatok hatékonyan fejlesztik:

  • az egyensúlyt, mozgáskoordinációt

  • erős, stabil testközépponti izmok: aljas ,fenék

  • hajlékonyságot, a flexibilitást

A gyakorlatok statikus tartásból és dinamikus nyújtásból épülnek fel. Ezáltal nyújtják és erősítik az izmokat, az ízületek mozgástartományát pedig növelik, csökkentik a hátfájdalmakat.

Erős törzsizomzat és farizom.

SZÉP TESTTARTÁS

Erős hát, far és hasizom. Feszes, szálkás izomzat, tónusossá váló test.

KERINGÉS JAVÍTÓ

Behúzott hasfal, aktív vázizomzat és az izomfeszítés összehangolása kilégzéskor. A mélylégzés következtében, oldalirányú mellkasi légzést alkalmaz. Orron keresztül belégzés, majd szájon át kilégzés. A bordák kifelé, oldalirányba tágulnak.

BELSŐ EGYENSÚLYT ÉS HARMÓNIÁT EREDMÉNYEZNEK

Kontroll, és relaxált állapot a légzés hatására. Meditatív állapotba kerül az ember miközben a mozdulatokat helyezi a figyelmét, minden mást kizárva.

Joseph Pilates edzésformája "a gondolkodó ember gyakorlata". Nagyobb figyelmet koncentrációt igénylő mozgásnak az agyműködésre is serkentő hatása van. A változatos gyakorlatok megedzik az agyat is.

Milyen gyakorlatokat válasszunk?

Minden pilates-gyakorlatnak részét képezi a nyújtás (nyújtózkodás), amely jelentős szerepet játszik az izmok és az ízületek feszességének oldásában. Természetesen a gyakorlatok kivitelezése aktív izommunkával működik, ennek következtében a meggyengült izmok megerősödnek. A rendszeres gyakorlás eredményeként, még a nehezebb gyakorlatokat is meg tudjuk majd csinálni. Fontos hangsúlyozni, hogy mindig az aktuális fizikai állapotnak megfelelő erősségű gyakorlatokat végezzünk. Kijelenthető, hogy pár hónap múlva látványos változás mutatkozik a testen.

Az egyik legegyszerűbb és nem mondható látványos pilates-gyakorlatnak - de rendkívül fontos a helyes elsajátítása - amikor a gerinc nyugalmi helyzetének beállítása történik.

Háton fekvésben elhelyezkedve, mindkét láb talpon van. A nyak és derék nem érinti a talajt, és a medence nyugalmi helyzetbe kerül. A medence nyugalmi helyzetében a szeméremcsont és a csípőcsontok azonos síkban helyezkednek el. A gerincoszlop szakaszai (kifózis, lordózis) természetes görbületei fontos szerepet töltenek be álló és ülő testhelyzetben. A helyes testtartás egyes mozgásszervi panaszok megelőzésében is szerepet játszik.

Tegyél egy próbát, adj esélyt a helyes, egészségesebb életmód elsajátítására.